çelik konstrüksiyon

 

Çelik Yapı İçin Kullanılan Malzemeler

Çatı ve Tavan

Çelik yapı, eğimli çatı panelleri ve makaslarla oluşturulan çatı strüktürü, 11 mm'lik OSB panelleriyle kaplanmaktadır. OSB kaplama ile elde edilen bu yüzey üzerine, tek kat yada iki kat su yalıtım membranı serilmektedir. Çatı kaplama malzemesi olarak istenilen renk ve dokuda, shingle, su yalıtım mambranı üzerine kaplanmaktadır. Isı yalıtım malzemesi ise, tavan yoksa çatı panellerinin arasına; tavan varsa tavan üzerine serilerek uygulanmaktadır. Tavan yada çatı iç yüzeyi, buhar kesici membranlarla kaplandıktan sonra alçıpan levhalarla kaplanmaktadır. Alçıpan levhaların birleşim derzleri, alçı sıva ile doldurulduktan sonra boya veya duvar kağıdı ile kaplama yapılabilmektedir.

Dış Duvarlar

Dış duvarlarda 14cm'lik profillerle oluşturulan paneller, dış yüzeyde 11 mm OSB ile kaplanmaktadır. OSB ile oluşturulan duvar yüzeyi üzerine, ısı yalıtım levhaları dübellenmektedir. Isı yalıtımı üzerine ise sıva filesi uygulanarak boyanmakta veya siding kaplama yapılmaktadır. Dış cepheler, boya veya siding dışında taş yada kaplama tuğlası ile de kaplanabilmektedir. Dış duvarlarda, profil aralarındaki boşluklara( aynı zamanda iç duvar profilleri), ses ve ısı yalıtımı için camyünü veya taşyünü yerleştirilmektedir. Dış duvar iç yüzeyinde buhar kesici membran uygulaması yapıldıktan sonra, tek yada iki kat yangına dayanıklı alçıpan levhalar kaplanmaktadır. Alçıpan levhaların birleşim derzleri, alçı sıva ile doldurulduktan sonra, boya yapılmakta yada duvar kağıdı ile kaplanmaktadır.

İç Duvarlar

İç duvarlarda, ses ve ısı yalıtımı için profil boşluklarına cam yünü yerleştirilmektedir. Her iki yüzeyde yangına dayanıklı alçıpan levhalarla kaplanarak, boya yada duvar kağıdı uygulaması yapılmaktadır.

Döşemeler

Çelik kafes kirişler ile oluşturulan döşemeler, 16 mm kalınlıkta OSB veya fibercement ile kaplanmaktadır. Fibercement levhalar üzerine, döşemede ses yalıtımı amacıyla ses yutucu şilteler serilmektedir. Bu şiltelerin üzerine isteğe göre parke yada halı uygulaması yapılmaktadır. Banyo, tuvalet gibi ıslak mekanlarda ise suya dayanıklı döşeme kaplamalarının üzerine, su yalıtımı uygulaması yapılarak, seramikle kaplanmaktadır. Döşeme kirişlerinin oluşturduğu boşluklara ise taşyünü levhalar ve extürize polistren levhalar serilerek, iki kat arası ses yalıtımı sağlanmaktadır.